• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
با غربالگری، والدین، از احتمال ابتلای نوزادشان به 49 بیماری متابولیك ارثی، آگاه می شوند

به گفته لیلا آشوری، کارشناس برنامه ژنتیک مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، با غربالگری بیماری های متابولیک ارثی، والدین می توانند از احتمال ابتلای نوزادشان به 49 نوع از این بیماری، آگاه شوند.

این کارشناس بهداشتی بیان کرد: بهترین زمان برای انجام این غربالگری، بین سه تا پنج روز پس از تولد نوزاد است که به صورت اختیاری و با نمونه گیری سه قطره خون از پاشنه پای نوزاد، در کنار غربالگری «پی کی یو» و کم کاری تیروئید و البته با پرداخت هزینه ای بالغ بر یک میلیون و 516 هزار ریال، قابل انجام است.

وی هدف از اجرای این برنامه را جلوگیری از بروز بیماری های ژنتیکی بعدی در خانواده، کاهش معلولیت های جسمی و ذهنی کودکان و کاهش صدمات به خانواده ها دانست و گفت: در بررسی آزمایشگاهی این غربالگری، 49 نوع از بیماری های متابولیک ارثی، شامل: اختلالات اسیدهای چرب، ارگانیک اسیدها و اسیدهای آمینه، که نتیجه نقص ژنتیکی است، شناسایی می شود و درمان نوزاد بیمار، بلافاصله پس از تشخیص قطعی آزمایشگاهی، آغاز خواهد شد.

کارشناس برنامه ژنتیک مرکز بهداشت شهرستان قزوین با بیان اینکه هزینه آزمایش، فقط یکبار توسط والدین پرداخت می شود و در صورت نیاز به تکرار آزمایش، مبالغی از آنان دریافت نخواهد شد؛ گفت: بهتر است، والدینی که ازدواج فامیلی دارند، این آزمایش را برای نوزاد خود در نزدیک ترین زمان انجام دهند.

بنا به اظهار آشوری، از 30 بهمن ماه 1400، برنامه غربالگری بیماری های متابولیک ارثی، در 23 پایگاه و مرکز خدمات جامع سلامت شهرستان قزوین، به صورت اختیاری برای خانواده ها آغاز شده است و  در سه ماه نخست سال 1401، بالغ بر 272 نوزاد تحت غربالگری قرار گرفتند که در  9 نوزادان، احتمال ابتلا به این بیماری گزارش شد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0